Благословення Предстоятеля Церкви на звершення молебню в день Святителя Миколая

За матеріалами офіційного сайту Української Православної Церкви.

 

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

Визначенням Нашим від 16 грудня 2013 року в усіх монастирях та на парафіях Української Православної Церкви благословляється 19 грудня  2013 року в день пам’яті святителя і чудотворця Миколая звершити молебень, на якому піднести особливу молитву про примноження любові, та виголосити Наше звернення до вірних Української Православної Церкви.

Додатки:
1.    Чин молебню на 4 арк.;
2.    Звернення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира до вірних Української Православної Церкви на 2 арк.

 +ВОЛОДИМИР
МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ,
ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

 

 

МОЛЕБНОЕ ПЕНИЕ О УМНОЖЕНИИ ЛЮБВИ, СОВЕРШАЕМОЕ ВО ВСЕХ ЕПАРХИЯХ УКРАИНСКИЯ ПРАВОСЛАВНЫЯ ЦЕРКВИ 6 (19 н.ст.) ДЕКАБРЯ 2013 ГОДА


Нача́ло обы́чное:Протодиа́кон: Благослови́ Преосвяще́ннейший влады́ко.
Архиере́й: Благослове́н Бог наш всегда́, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Протодиа́кон: Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, сла́ва Тебе́.
Хор: Царю́ Небе́сный:
Чтец: Трисвято́е: О́тче наш:
Иере́й: Я́ко твое́ е́сть ца́рство, и си́ла, и сла́ва, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Чтец: Ами́нь. Го́споди поми́луй (12 раз), Сла́ва: и Ны́не:, Прииди́те поклони́мся: Псало́м 50.
По псалме́ же Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа, сла́ва Тебе́ Бо́же (три́жды)

Протодиа́кон же глаго́лет ектени́ю ми́рную.

По: О вели́ком господи́не:

-    О богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х , во́инстве и боголюби́вом на́роде ея́ Го́споду помо́лимся.
-    О все́х правосла́вных христиа́нех, и́же во стра́не на́шей су́щих Го́споду помо́лимся.
-    О Святе́й Правосла́вней Це́ркви и о благоспоспеше́нии Е́й в де́лех пропове́дания ева́нгельскаго уче́ния среди́ наро́да на́шего Го́споду помо́лимся.
-    О е́же все́ятися в сердца́х люде́й оте́чества на́шего ду́ху любве́ к Бо́гу и бли́жнему своему́, попаля́ющему вся́кия ра́спри и разде́ления Го́споду помо́лимся.
-    О е́же разуме́ти всем лю́дем ве́ру и́стинную и лю́бовь Бо́жию, я́же не и́щет зла и не ра́дуется о непра́вде Го́споду помо́лимся.
-    О е́же искорени́тися в лю́дех ду́ху зло́бы и не́нависти, от него́же оте́чество на́ше мно́гими скорбми́ стужа́емо быва́ет Го́споду помо́лимся.
-    О е́же насади́тися благода́тию Бо́жиею во украи́нской держа́ве на́шей ду́ху ми́рну и братолю́бия испо́лнену Го́споду помо́лимся.
-    Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас Бо́же твое́ю благода́тию.
-    Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную:

Архиере́й: Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, Отцу́, и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в.
Хор: Ами́нь.
Протодиа́кон: Бог Госпо́дь:

По: Бог Госпо́дь: Хор: Тропа́рь, гл. 4

О́браз любве́ на Кресте́ Свое́м ми́ру яви́в, в ми́ре, Влады́ко, упра́ви жи́тельство на́ше, благослови́ лю́ди твоя́ ти́хим и безмяте́жным житие́м, благода́тию Твое́ю огражда́я их от вся́кия крамолы́ и нестрое́ний,  моли́твами Богоро́дицы, Еди́не Человеколю́бче.

Сла́ва: и Ны́не:

Не и́мамы ины́я по́мощи, не и́мамы ины́я наде́жды, ра́зве Тебе́, Влады́чице, Ты нам помози́, на Тебе́ наде́емся и Тобо́ю хва́лимся, твои́ бо есмы́ раби́, да не постыди́мся.

По тропаре́х, проки́мен Апо́стола, гл. 7:

Возлюблю́ Тя, Го́споди, Кре́посте моя́, Госпо́дь утвержде́ние мое́.
Стих: Бог мой помо́щник мой, и упова́ю на него́.

Апо́стол 1-го Посла́ния Иоа́нова, Зач. 72 (гл. 3, ст. 11-24)

Аллилу́иа гла́са. Стих: Возлюби́те Го́спода, вси преподо́бнии Его́.
Стих: Я́ко и́стину взыска́ет Госпо́дь, и воздае́т изли́ше творя́щым горды́ню.

Ева́нгелие от Иоа́нна, Зач. 46 (гл. 13. ст. 32-35)

По Ева́нгелии протодиа́кон глаго́лет ектению́ сию́: Рцем вси:

По: Еще́ мо́лимся о богохрани́мей стране́ на́шей: протодиа́кон глаго́лет сие́:

- Еще́ мо́лимся о е́же утиши́ти вся́кие раздо́ры среди́ наро́да на́шего, ду́ха же не́нависти и злопомне́ния соверше́нно искорени́ти и и́стинным братолю́бием лю́ди своя́ огради́ти, Ми́лостивый Го́споди, ско́ро услы́ши нас гре́шных и поми́луй.
- Еще́ мо́лимся о е́же сотвори́тися лю́дем наро́да на́шего и́стинным ученико́м Твои́м бы́ти, по святе́й за́поведи любо́вь друг ко дру́гу иму́ща, Влады́ко Человеколю́бче, услы́ши нас гре́шных и поми́луй.
-    При́зри, Влады́ко Святы́й, на изсояхшую без любви́ зе́млю серде́ц на́ших, те́рнием не́нависти же, самолю́бия, и мно́гих беззако́ний лю́те олядене́вшую, и ка́плю благода́ти Пресвята́го Твоего́ Ду́ха испусти́в, ми́лостивно ороси́ ю, во е́же приноси́ти ей до́брый пло́д се́яния твоего́ в любви́ и единомы́слии, мо́лимтися, услы́ши нас гре́шных и поми́луй.
-  Не оста́ви, Го́споди, лю́ди твоя́ в годи́ну испыта́ния и ра́спрей, по стезя́м своея́ греховны́я во́ли блужда́ти, но наста́ви ны покая́нием и любо́вию по пути́ благоче́стия и ми́ра до́бре ше́ствовати, и твою́ благу́ю во́лю всегда́ во уме́ свое́м име́ти, вся́каго же прило́га вражды́ и разделе́ния отбега́ти, мо́лимтися, услы́ши нас гре́шных и ми́лостивно поми́луй.
- Еще́ мо́лимся за всю́ бра́тию и за вся правосла́вныя христиа́ны.

Иере́й: Услы́ши ны Бо́же, упова́ние всех конце́в земли́:

Протодиа́кон: Па́ки и па́ки во умиле́нии серде́ц Го́споду помо́лимся.

Хор: Го́споди поми́луй (три́жды).

Архиере́й чтет моли́тву:

О, Святы́й Влады́ко и Го́споди, Сокро́вище благи́х и жи́зни Пода́телю, Тво́рче не́ба и земли́, ви́димым же всем и неви́димым! При́зри ми́лостивно на лю́ди оте́чества на́шего, ко́их от лет дре́вних в днепро́вских вода́х сотвори́л еси́ в достоя́ние Себе́ Еди́ному И́стинному Бо́гу и Влады́це, явля́я наро́д свят, во благоче́стии и и́стенней ве́ре воспита́н, прине́сший Тебе́ досто́ин пло́д святы́х твои́х многразли́чными по́двигами жития́ своего́ на земли́ сей Твое́ Трисвято́е И́мя просла́вивших и ны́не с го́рними си́лами на небеси́ ту́южде хвалу́ Тебе́ принося́щих. Ве́мы, Царю́ Святы́й, яко дре́вний Изра́иль, мно́гажды любо́вь Твою́ преогорча́л еси́ и от того́ мно́гими скорбми́ обреме́н был еси́. Но и ны́не не оста́ви наро́ды украи́нския держа́вы на́шея в ско́рби и обстоя́нии бы́ти и расхища́емы от ра́спрей же и междуусо́бий, но все́х соедини́ у́зами любве́ твоея́; Обнови́ в серца́х на́ших бо́льшую за́поведь твою́, е́же люби́те Тебе́ Еди́ного И́стинного Бо́га и бли́жнего своего́ я́ко сам себе́, пошли́ лю́дем оте́чества на́шего ду́ха и́стиннаго покая́ния и стра́хом твои́м святы́м их огради́, да тем ми́лость твою́ улуча́т и поживу́т в ми́ре и благоде́нствии, прославля́я твое́ человеколю́бие и велича́я твое́ Пресвято́е И́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха всегда́ ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь!

По моли́тве: протодиа́кон: Прему́дрость.

Иере́й: Пресвята́я Боро́дице, Спаси́ нас.

Хор: Честне́йшую:

Иере́й: Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, Упова́ние на́ше, сла́ва Тебе́.

Хор: Сла́ва: и Ны́не: Преосвяще́ннейший влады́ко, благослови́.

Архиере́й твори́т отпу́ст.

 

ЗВЕРНЕННЯ БЛАЖЕННІШОГО МИТРОПОЛИТА КИЇВСЬКОГО І ВСІЄЇ УКРАЇНИ ВОЛОДИМИРА ДО ВІРНИХ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ


Дорогі владики, шановні отці, брати і сестри!

Від усього серця вітаю вас з днем пам’яті святителя і чудотворця Миколая!

Непомітно промайнула половина Різдвяного посту. Довкола вирують політичні пристрасті, а Церква молиться про примноження любові і викорінення ненависті та злоби, за мир і спокій в країні.

Українська Православна Церква об’єднує своїх віруючих незалежно від політичних поглядів, регіону проживання та національності. У Христі «нема вже іудея, ні язичника; нема раба, ні вільного; нема чоловічої статі, ні жіночої, бо всі ви – єдине у Христі Ісусі» (Гал. 3, 28).

Єдність Церкви і любов між собою – це те, що заповідував нам Господь. «Це заповідую вам: щоб любили один одного» (Ін. 15, 17) і «молю…, щоб усі були єдине, як Ти, Отче, в Мені, і Я в Тобі, так і вони хай будуть в Нас Єдине, – щоб увірував світ, що Ти послав Мене» (Ін. 17, 21).

Справжня християнська любов «довготерпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не вихваляється, не гордиться, не безчинствує, не шукає свого, не роздратовується, не мислить зла, не радіє неправді, а радіє істині; усе покриває, всьому вірить, всього надіється, все переносить. Любов ніколи не перестає…» (1 Кор. 13, 4-8). Апостол любові святий Іоанн Богослов говорить, що «хто не любить, той не пізнав Бога, тому що Бог є любов» (1 Ін. 4, 8).

Возлюблені у Христі брати і сестри! Не порушуйте внутрішнього миру і любові роздратуванням і образливими словами. Не допускайте агресії та насильства. «Якщо можливо і залежить від вас, перебувайте в мирі з усіма людьми» (Рим. 12, 18).

А головне, моліться і постуйте, бо пристрасті і страсті «виганяються тільки постом і молитвою» (Мф. 17, 21). Моліться за подолання ворожнечі і розбрату, за панування миру і спокою, щоб нам, віруючим, проводити «життя тихе і безтурботне у всякому благочесті і чистоті», крокуючи слідом за Різдвяною зіркою до Віфлеємського вертепу Богонемовляти Христа.

Понесемо ж до ясел Новонародженого Спасителя разом з волхвами-мудрецями і наші дари – золото чистого і благочестивого життя, ладан щирої і теплої молитви та смирну пам’яті про плинність земного і перемогу вічного.

«Знаємо також, що Син Божий прийшов і дав нам світло і розум, щоб ми пізнали Бога істинного і щоб були в істинному Сині Його Ісусі Христі: Цей є істинний Бог і життя вічне» (1 Ін. 5, 20-21).

Благодать Господа нашого Ісуса Христа і любов Бога і Отця і причастя Святого Духа нехай буде з усіма вами!

Амінь.

 

+ВОЛОДИМИР
МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ,
ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ